W ciągu naszego życia jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwo zapadnięcia na choroby różnorakiego typu. Schorzenia kości także nie są rzadko spotykanym przypadkiem. Szkielet to nie tylko umożliwający ruch element ciała ludzkiego.
Tworzące go kości stanowią „magazyn” na składniki mineralne, i mimo, że cyklicznie odnawiają się to są atakowane przez chorobę. A ta może mieć pochodzenie różnego typu. Do najczęstszych należą przyczyny: o charakterze dziedzicznym, związane z niedoborami witamin i minerałów, powodowane modyfikacjami w układzie hormonalnym oraz związane z przemianą materii, a także nowotworowe. Z wiekiem zwiększa się prócz tego ryzyko rozwojem osteoporozy.
zadbany układ kostny
Stan ten może powodować zwiększoną podatność na złamania kości. Początkowe fazy rozwoju choroby często pozostają niezauważane, a odczuwany typowy dla osteoporozy ból – zlekceważony. Szkoda, bo najlepsze efekty daje szybko rozpoczęte postępowanie terapeutyczne. Kluczowe jest jednak głównie podejmowanie działań zapobiegawczych. Wtedy nawet w starszym wieku będziemy mieli możliwość zachować sprawność fizyczną. Do konkretnych elementów profilaktyki można zaliczyć: systematycznie podejmowane ćwiczenia fizyczne oraz właściwą, bogatą w minerały oraz witaminy dietę. Korzystnym rozwiązaniem będzie też kontrola ciężaru ciała, jako że nadwaga ma zły wpływ na kościec.